hledej

Jak vybrat matraci do postele

15.10.2020 Tipy, rady, inspirace Postelia

Na matraci strávíme 1/3 života, když toto převedeme do jednoduché matematiky, tak na matraci, která má životnost 15 let, proležíme celkem 5 let, proto je velmi důležité vyzkoušet, jak nám matrace bude vyhovovat. 

Je samozřejmé, že po pár minutách strávených na matraci nepoznáte, zda Vám bude vyhovovat při každodenním používání, ale dokážete instinktivně rozpoznat, která matrace Vám byla příjemnější, nebo naopak na které jste se necítili dobře.

Na trhu s matracemi je velké množství prodejců a v záplavě jejich nabídek je velmi těžké rozeznat nabídku kvalitních matrací od těch méně kvalitních, či nekvalitních. Pokud přemýšlíte o změně, přinášíme několik rad, na co si dát pozor při koupi zdravitní matrace.

Velice důležitý je druh a kvalita použitých pěn

Jakákoliv matrace do posteleje složená z pěny. Dokonce i v pružinové matraci, kde se používá jako horní komfortní vrstva. Je tedy velmi důležité rozlišovat, z jaké pěny se matrace vyrábí. To je základním rozlišovacím měřítkem kvality matrace. Každý výrobce by tedy měl u dané matrace uvádět, z jakých konkrétních materiálů je vyrobena. Pokud toto neuvádí, kupujete si "zajíce v pytli", u kterého nevíte, zda matrace vydrží, bude-li prodyšná a jestli bude správně plnit funkci tvárnosti apod.

Kvalita pěny se určuje dle jejích parametrů

Pěny je nutné posuzovat třemi základními parametry: objemová hmotnost pěny (hustota v kg/m3), druh pěny (molitan, HR, Visco, Latex) a tvrdost pěny (odpor proti stlačení v kPa).

Objemová hmotnost

Je logické, že pokud výrobce zvolí řidší typ pěny, tedy například 25 kg/m3, musíte se smířit s tím, že matrace bude sloužit jen velmi krátkou dobu (orientačně 1-2 roky). Doporučovanou objemovou hmotností je 40 kg/m3, zde lze očekávat životnost okolo 8 let. Pokud chcete matraci odolnější, nosnější a s životností přes deset let, doporučujeme volit pěny s gramáží 50 kg/m3 a výše. S objemovou hmotností se nese také lepší elasticita a hutnost pěny, která souvisí s komfortností pěny.

Objemová hmotnost je důležitý údaj, od kterého si můžeme sami odvodit, zda je matrace kvalitní a vydrží, nebo zda je matrace méně kvalitní a prodejce nám chce prodat matraci, jejíž kvalita neodpovídá nabízené ceně. Hustota, objemová hmotnost, neboli gramáž pěny se udává v kilogramech na metr krychlový. Pro vysvětlení to znamená, že pokud bychom z pěny uřízli kostku o rozměrech každé strany 1m, může tato krychle pěny vážit 15 kg, 30 kg, 40 kg, nebo také 50 kg a u extrémně odolných pěn 60 a více kg/m3.

Tvrdost pěny

Kvalita matrace není přímo úměrná s tvrdostí matrace a i měkká matrace může mít extrémní životnost. Tvrdost pěny je nezávislá na objemové hmotnosti, proto je mylné zaběhlé tvrzení, že čím tužší matrace, tím déle vydrží. Tvrdost pěny se dá ovlivnit chemickým procesem tvrzení, u pěn se používá například křída. 

Tvrdost pěny se pohybuje od 1,5 kPa do 8 kPa, u matrací se používají tvrdosti pěn mezi 3,0 - 4,5 kPa. V praxi tedy můžeme nalézt pěnu o objemu 50 kg/m3 s tvrdostí 3,0 kPa (označení pěny HR5030), tato pěna bude měkká, naopak pěna o stejné objemové hmotnosti 50 kg/m3 s tuhostí 4,5 kPa (označení pěny HR5045) bude tvrdá.

Druh pěny

Obecně platí, že kvalitní materiály vhodné do matrací jsou studená pěna, líná pěna a latex. Ostatní materiály mají příliš negativních vlastností jako je velmi nízká prodyšnost, krátká životnost a horší tvarovací účinky.

Když chcete vybrat opravdu kvalitní matraci, je důležité znát druh a parametry všech pěn, ze kterých se matrace skládá. Na trhu je spousta matrací, u kterých je uvedena pouze jen ta nejkvalitnější vrstva a ostatní se výrobce pokouší schovat za zajímavý obchodní název pěny, nebo to vůbec neuvádí.

Tepelně modifikovaná polyuretanová pěna (zkráceně též PUR) je obecně známá jako molitan, což je obchodní název pod kterým se pěna vyráběla. Její hlavní výhody jsou nízká cena a široká využitelnost ve více oborech. Nevýhoda je v nižší prodyšnosti díky technologii zavřeného póru, nižší komfortnost a kratší životnost. Výrobci matrací rádi tento název překrývají jinými obchodními názvy pěn jako je například Eliocell, Durén, nebo používají superlativa jako „vysoce komfortní elastická pěna“, ale stále jde o takzvaný molitan, který pro svoje vlastnosti do matrací na každodenní spánek rozhodně nemůžeme doporučit. Její využití je vhodné spíše jako technické, čalounické a průmyslové pěny.

Studená pěna (zkráceně HR - high resilient = vysoce odolné) je pěna vyráběná za studena, kde při procesu výroby vznikají otevřené póry (buňky), které napomáhají k dokonalé prodyšnosti. Studená pěna je velmi pružná a nosná pěna s vysokým komfortem a průtlačností cca 70% svého objemu. Vzhledem velmi připomíná molitan, ale již při bližším zkoumání je pěna s většími póry a po doteku je tvárnější a příjemnější na omak. Tato pěna byla vyvinuta speciálně pro výrobu matrací a její předností je životnost, komfortnost, tvarovací účinky a prodyšnost. Nejčastěji tuto pěnu potkáte jako nosnou pěnu pod paměťovou pěnou, nebo jako zónovanou či profilovanou matraci. Studenou pěnu naleznete také v různých modifikacích či vylepšeních jako jsou BIO pěny, či Nawapur s přídavkem přírodních olejů, Avena HD pěny s vylepšenou elasticitou (tvárnost).

Latex nebo také kaučukové matrace, které se vyrábějí kombinací přírodního latexu z tropického stromu kaučukovníku a syntetického kaučuku. Velká výhoda latexových matrací jsou delší životnosti, díky velkým objemovým hmotnostem pěny okolo 60 kg/m3. Mezi její nevýhody patří nižší prodyšnost, menší průtlačnost (cca 50%), naopak výhodou je již zmíněná životnost a komfortnost (platí pouze pokud použijete lamelový rošt). Latex je vyráběn polymerací ve formě, která díky svému tvarování a výstupkům vytváří v matraci otvory, které nejsou skrz celé jádro, otvory jsou zde pro vyměkčení - zónování matrace a platí čím větší otvor, tím měkčí místo. U této matrace je velmi důležité použití lamelového roštu, který zvýší průtlačnost a prodyšnost matrace. Důležité je závěrem upozornit na alergii, latex je alergenem, ale procento alergiků na kaučuk je velmi malé.

RE pěna nebo také recyklovaná pojená pěna, výhody jsou díky nutné kompresi při výrobě vysoká objemová hmotnost, cena materiálu a vysoká tuhost. Naopak nevýhoda je neprodyšnost, velké množství lepidla, nízká pružnost a životnost. Tato pěna se vyrábí z odřezků, špatně vypěněné pěny a recyklovaného odpadu (například ze starých sedaček autovraků, starých matrací), je určité riziko, že pěna může obsahovat i části skla, drátky či jiný odpad, proto se v matrací používá jako prostřední vrstva, nikoliv jako horní vrstva matrace, tyto matrace patří k cenově velmi výhodným a tvrdým. RE pěna má své využití spíše jako technická pěna, velmi dobře také pohlcuje zvuk, takže se používá k odhlučnění ve stavebnictví.

Viscoelastická pěna (líná pěna s paměťovým efektem) neboli paměťová pěna byla vyvinuta v roce 1966 na základě smlouvy NASA s Ames Research Center. Pěna byla vytvořena krmením plynu do polymerní matrice, pěna má otevřenou buněčnou pevnou strukturu, která odpovídá tlaku proti němu, ale pomalu se vrátí zpět do svého původního tvaru. Paměťová pěna se používá ve zdravotnictví pro svoje nízké bodové tlaky(dekubity), pěna je takzvaně antidekubitní a nezpůsobuje proleženiny, je vhodná i pro onemocnění páteří. Používá se také pro výrobu polštářů, které mohou zmírnit chronickou bolest krční páteře.

Dnes v matracích naleznete nejčastěji takzvanou druhou generaci pěny s většími póry zvyšujícími prodyšnost a odvod tepla. Výhodou materiálu jsou dokonalá tvárnost pěny pro dokonalé obtvarování kontury těla, zdravotní vlastnosti, komfort, životnost a prodyšnost (neplatí pro všechny typy visco pěn). Nevýhodou je cena a u určitých typů visco pěn i prodyšnost. Líná pěna se používá pouze jako horní tvarovací vrstva matrace, pod sebou musí mít vždy nosnou vrstvu, nejlépe v podobě studené pěny (kvalitní visco pěna by měla mít stejně kvalitní nosnou pěnu).

Doporučujeme matrace vybírat u prodejců, kde si je můžete dostatečně vyzkoušet, například u Českého výrobce matrací POSTELIA s.r.o., který provozuje internetový obchod spíme.cz a síť prodejen SPÍME.CZ (Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové, Ostrava a Tábor) s možností vyzkoušení a profesionálního poradenství.

www.postelia.cz

www.spime.cz

Autor: Novotný Petr – Postelia s.r.o.