hledej

S Timbermakers o ručně vyráběném nábytku z dřevěného masivu

05.10.2020 Rozhovory Tým HOMEER

Ručně a na míru vyráběný nábytek se u nás poslední dobou těší stále větší oblibě. Je to přeci jen trochu něco jiného mít doma svůj vlastní, originální kus nábytku. Přemýšlíte i Vy o zakázkové ruční výrobě nábytku z masivu? Zeptali jsme se za Vás na toto téma zástupce firmy Timbermakers s.r.o. Tomáše Surého:

Čím se Vaše firma zabývá?

Jsme firma pocházející ze Zlína, která se zabývá výrobou atypického nábytku na zakázku. Pracujeme výhradně z českými a slovenskými dřevinami. Často pracujeme s pryskyřicí, byli jsme první na území ČR, kdo se do výroby nábytku s pryskyřicí pustil v takovém měřítku a aktuálně jsme také největším výrobcem. Našimi předními produkty jsou stoly, lavice, lampy, hodiny a další bytové doplňky. Vždy se snažíme společně se zákazníkem vymyslet něco nového.

Jaké jsou výhody nábytku z masivu?

Výhoda nábytku z masivu je především jeho odolnost, díky které mohou naše produkty sloužit doslova po generace. Případné poškození se řeší přebroušením a opětovnou povrchovou úpravou. K povrchové úpravě používáme prémiové přírodní oleje, které nejsou zdraví škodlivé a zároveň velice příjemně voní. 

Které další materiály kromě dřeva při výrobě nábytku z masivu používáte?

Epoxidovou pryskyřici, tu lze dotónovat do jakékoliv barvy a volit lze i transparentnost epoxidů. Nohy vyrábíme zásadně z kovu. Občas míváme i zakázky, kde si zákazník přeje pryskyřici nahradit sklem.

Je k výrobě nábytku z masivu potřeba nějaká speciální technologie?

Výroba nábytku z masivu je sama o sobě velice náročná a hlavně zdlouhavá. Sušení dřeva o síle, jakou potřebujeme, trvá několik let, poté se dosušuje, abychom se dostali na 8-12% vlhkosti a také abychom se zbavili hmyzu. Poté se dřevo srovnává, brousí, zařezává. To vše provádíme s citem a s láskou, nic se nesmí odbýt.

Jak dlouho trvá celý proces od objednání přes výrobu po dodání v případě výroby na míru?

Od zmíněného sušení cca jeden až jeden a půl měsíce. Někdy máme materiál předpřipravený a zákazník tak nemusí čekat.

Dřeviny ze zahraničí nevyužíváte?

Vše pochází z Česka a Slovenska, exotické dřeviny nepoužíváme.

Projevuje se kvalita materiálů a ruční práce do konečné ceny?

Produkty vždy ladíme do posledního detailu. Zákazníkovi produkt předáváme vždy až ve chvíli, kdy jsme s ním na 100% spokojeni. Výroba je náročná i časově, což se pochopitelně musí projevit do ceny. Naším cílem však není vyrábět pět set stolů měsíčně. Stačí jich vyrobit pár, ale za to kvalitně a poctivě.

Kreativu produktů si vymýšlíte sami, nebo se necháváte někým či něčím inspirovat?

Vše si navrhujeme sami, prostě chytneme „fošnu“ a vidíme. smile