hledej

Zajímavosti ze světa koberců a PVC aneb Na kávě s firmou KOBERCE BRENO

23.11.2020 Rozhovory BRENO

V roce 2020 trávíme doma více času než kdykoli dříve a zvelebování domova představuje velice užitečně strávený čas. Věříme, že se Vám budou tyto nápady a tipy hodit. Není třeba číst pouze noviny často plné negativních zpráv, buďme v obraze aktuálního dění i v jeho kreativních oblastech. A od toho je tu náš web HOMEER.

HOMEER: V dnešní době se na trhu nabízí nepřeberné množství koberců. Barvu blízkou našemu srdci je celkem jednoduché vybrat, jak se ale obecně v nabídce zorientovat?

BRENO: Máte pravdu, že toto není vůbec jednoduché, ono ani vybrat barvu není snadné. Často se nám koberec jinak jeví na fotografii, jinak v malém vzorníku, a naprosto odlišně pak působí, umístíme-li jej do prostoru. Výsledná barevnost je takovým akordem, který tvoří koberec (nebo jiná podlahová krytina), velikost prostoru a jeho osvětlení. Vliv má rovněž barva stěn, závěsů a dalších doplňků. Určitě je jednodušší vybírat podle barvy třeba auto, ale s podlahovou krytinou to už tak snadné není.

HOMEER: Jakými zásadami bychom se měli řídit při výběru barvy koberce?

BRENO: Musíme se zamyslet nad tím, zda chceme danou místnost například prosvětlit, zda je studená, a potřebujeme dosáhnout pocitu hřejivosti. Podle toho vyberme třeba světlý koberec laděný do konkrétního odstínu barvy nebo zvolíme tónování do studených či teplých odstínů. Málokdo pracuje jako designér, podlahová krytina tedy rozhodně nepředstavuje artikl, který bychom kupovali každý týden, a nemáme tedy tolik možností získat zkušenosti. Je důležité vybírat opravdu pečlivě a poradit se se zkušeným personálem nejen o vybraném koberci, ale vždy i zkonzultovat otázku jeho správné pokládky. Pokládku určitě neváhejte zadat zkušeným odborníkům, ty vám u nás na prodejnách rádi doporučíme.

HOMEER: A nyní se dostáváme k další důležité otázce. Pro jaký materiál se při výběru koberce rozhodnout?

BRENO: K důležitým technickým parametrům koberce patří typ použitého vlákna. Musíme se zamyslet nad tím, kam chceme koberec umístit, do jaké míry bude namáhaný, jak jej budeme čistit a podobně. Dalším významným hlediskem je i cena, kterou jsme ochotni zaplatit. Na toto téma jsme zpracovali poměrně podrobný článek zde. Pokud kohokoli tyto informace zajímají, bude nám potěšením, když se nechá inspirovat.

HOMEER: Dělají čeští zákazníci nějaké charakteristické chyby nebo opomíjejí nějaký podle vás důležitý fakt?

BRENO: Tak v tom případě zmiňme podložky pod koberce. Je to často opomíjený výrobek, který může značně zvýšit komfort došlapu. Zákazníci často vyhledávají koberec s velmi hustým vlasem ve snaze docílit efektu, který jednoduše a precizně splní právě podložka. Ta pak perfektně izoluje hluk i teplo (ale existují rovněž podložky určené pro podlahová topení), prodlouží životnost koberce a umožní měkký došlap a celkově příjemný pocit při chůzi po koberci. Zákazníci si u nás mohou vyzkoušet koberec s podložkou i bez ní. Nejlépe přesvědčí vlastní zážitek, ve virtuálním světě platí, že jeden obrázek řekne víc než tisíc slov, a tak jsme pro své zákazníky před časem připravili video. Jsme velmi rádi, že se lidé o tomto výrobku mohou díky vám v HOMEER dozvědět.

HOMEER: Děkujeme! Když jsme u té pokládky, existují nějaké obecné zásady, jak koberec správně položit?

BRENO: Pokud se rozhodneme koberec položit sami, mějme na paměti nejdůležitější zásady. I když se zdá, že má místnost jednoduchý půdorys, připravme si vždy náčrt. Zakresleme si výklenky a všechny detaily, pozici oken a dveří. Každý rozměr měřme raději na více místech. Při výběru si nechejme rezervu zhruba pět až deset centimetrů po obvodu. Z tohoto důvodu je většina koberců u nás nabízena v několika šířích, konkrétně tři, čtyři a pět metrů, aby bylo možné vybrat tu nejvhodnější pro daný prostor. Před samotnou pokládkou nechejme koberec alespoň dvacet čtyři hodin volně ležet a aklimatizovat v místnosti. Samozřejmostí je pečlivá příprava povrchu podlahy a jeho zbavení všech nečistot. Pokud toto téma aktuálně řešíte, podrobnosti naleznete zde

HOMEER: Pokud jsem alergik, existuje pro mě nějaká alternativa?

BRENO: S tímto dnes již vědecky vyvráceným mýtem se setkáváme často. Pravdou je, že koberce alergikům vůbec nevadí, spíš naopak. Jsou dokonce vhodnější než jiné typy podlahových krytin. Alergeny, které se běžně vyskytují ve vzduchu, v sobě koberce zachytí, takže se hůře uvolňují do prostoru například při chůzi nebo průvanu. V případě alergiků je zásadní úklid a pravidelné používání vysavače. Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na toto video.

HOMEER: Když jsme tak u toho častého úklidu, který většinu z nás nebaví, máte nějaké tipy, jak si ušetřit práci? 

BRENO: Kromě rohožek nám ušetří hodně práce s úklidem čisticí zóny, které jsou rovněž často opomíjené. Je to velká škoda, v dnešní době lze sehnat velmi elegantní kousky, které zútulní prostory chladných vstupů a předsíní, působí jako koberec, přitom jsou jednoznačně praktické a prokazatelně snižují míru dalších prostor. Jednoduše se čistí a udržují.

HOMEER: Ten úklid nám nějakou náhodou připomněl dětský pokojíček. Co je teď „v kurzu“ u našich dětí?

BRENO: Dětské kusové koberce se silnicemi a okruhy pro závody autíček měl v dětství ve svém pokojíčku nejeden z nás, dnešních dospělých. Tuto populární nestárnoucí klasiku si můžeme dnes pořídit také v metráži. Oblibě se samozřejmě těší dětské desény s pohádkovými a filmovými postavičkami v mnoha barevných kombinacích a také řada „herních“ koberců, například „člověče, nezlob se,“ skákací panák, hřiště a další. Velkou výhodu spatřujeme v tom, že dítě během hry neprochladne a při úklidu nebo jiné hře se koberec jednoduše stočí a sklidí.

HOMEER: Děkujeme za zajímavé tipy a váš čas!

BRENO: Bylo nám ctí. Těšíme se na čtenáře u nás na prodejnách, jste vždy vítáni nejen jako kupující, ale také jako zájemci o rady nebo inspiraci. A těšíme se na další tipy z webu HOMEER! S nadšením se věnujeme zvelebování domů a bytů a rádi se necháme inspirovat nápady a poznatky z jiných oborů.

 

https://www.homeer.cz/koberce 

https://www.homeer.cz/podlahy